Upravit stránku

Seznamte se, Juan

Juan je náš konstruktér z Argentiny. Jak se dostal k navrhování paraglidů? Proč má rád létání? Co bylo jeho hlavním záměrem při konstrukci prvního kluzáku pro Sky? Zeptali jsme se ho.
 

Juane, tvoje první kluzáky pro Sky Paragliders už létají, a zdá se, že pilotům se líbí. Jaké jsou Tvoje pocity, když vidíš svoje dítka létat?

Klid a uspokojení.
Cítím klid, protože KUDOS je bezpečný. Na obloze se chová přesně tak, jak má, a splňuje všechny bezpečnostní prvky pro křídla ve své třídě.
Cítím uspokojení, protože piloti KUDOSu jsou šťastní. Jeho výkon a rychlost dosahují horních limitů v kategorii.
Když vidím KUDOS na obloze, vidím na něm svůj rukopis a konstrukci šitou na míru široké veřejnosti.

 

Na KUDOSu je vidět hodně zkušeností a know-how. Jaká je tvá profesní historie konstruktéra předtím, než jsi začal pracovat pro Sky Paragliders?

Od dětství mě fascinovalo všechno, co létá. Byl jsem modelář a nadšenec do draků. Bylo jen otázkou času, kdy jsem poprvé odstartoval na jednoduchém obdélníkovém křídle. Tehdy jsem si uvědomil, že bych jednou mohl pilotovat svůj vlastní model. Začal jsem navrhovat a stavět powerkity, později jsem zkonstruoval záložní systém typu rogalo. Po nějaké době jsem konečně letěl s prvním vlastnoručně vyrobeným kluzákem, a mohl jsem si tak vychutnat let v termice a vyzkoušet všechny možné figury. Následovala konstrukce dvou mini křídel a začal jsem spolupracovat s brazilskou značkou SOL. Akrobatický kluzák Sonic 3D vyhrál Mistrovství světa v akrobacii, což mi otevřelo dveře pro naši další spolupráci J. Navrhl jsem pro ně akrobatický tandem, dvě mini křídla a paramotorové křídlo. V té době jsem potkal lidi ze Sky Paragliders. Ale tuhle část příběhu už znáš.

 

Znám, a jestli se nepletu, tvůj první projekt byl…

Byl to návrh freestyle křídla KOOKY, kde jsem měl tu čest pracovat s Tomášem Lednikem. Pak přišel ZORRO, tady se mi pro změnu poštěstilo být součástí týmu „Guerra brothers“. A KUDOS - to je můj první design určený pro širokou pilotní veřejnost, a na to jsem opravdu pyšný.

 

Když jsi konstruoval KUDOS – co byl hlavní záměr? Jak sis představoval jeho typického pilota?

Hlavní myšlenkou bylo zachovat filozofii a rukopis Sky – přesně vystihnout potřeby pilotů v jejich kategorii létání. Viděl jsem před sebou pilota s velkým nadšením pro paragliding, který rád hledá nové výzvy. Potřebuje křídlo, se kterým si může dovolit chybovat a zároveň mu umožní se pohodlně rozvíjet a zlepšovat, dokud nezažije své první nezapomenutelné „velké lety“.

 

Jakým způsobem spolupracuješ s týmem v Evropě?

Náš hlavní konstruktér, Alexandre Paux, je člověk na pravém místě. Alex ví, jak ze svého týmu dostat to nejlepší. Pomohl nám pochopit, že každý článek výrobního řetězce je důležitý, od návrhu až po poslední ušitý steh. Než se kluzák dostane k zákazníkovi, zanechá na něm stopu typicky český smysl pro synchronizaci a přesnost. V tomhle týmu není nikdo hned spokojený s výsledkem. Před konečnou homologací projde kluzák rukama ještě švýcarskému testovacímu pilotovi a hlavnímu konstruktérovi.

 

Můžeš popsat své zkušenosti s létáním?

Můj první let mě poznamenal navždy, probudil mou neúnavnou vášeň pro konstrukci křídla a jeho ovládání.

Od té doby až dodnes jsem se učil a pracoval na všem, co má co do činění s paraglidingem. Letěl jsem pokaždé výš a výš, prošel různými homologacemi, zajímal jsem se téměř o všechno, co létá. Vyzkoušel jsem mini křídlo, acro, tandem, paramotor i padák. Teď pilotuji své prototypy a užívám si uvolněné létání. Práce konstruktéra je poměrně časově náročná, ale svůj volný čas nejraději investuji zase do létání J. Ale jako správný konstruktér neusínám na vavřínech ani na obloze.

 

A na závěr obvyklá otázka – na čem teď pracuješ?

Momentálně pracuji na křídle EN-A, které je střední třídou v křídlech pro trénink. Při jeho konstrukci určitě aplikuji všechna vylepšení použitá u KUDOSu. Taky pracujeme na jednodušším modelu tréninkového křídla, které doplní třídu pro těžké tříkolky.

Se Sky se teda rozhodně nenudím!!!

 

Vyptával se Tim King, 2018