Upravit stránku

Technická kontrola

Jak Vám doručit kluzák na technickou kontrolu?

Svoje křídlo nám můžete předat osobně, nebo poslat poštou na naši adresu. Doporučujeme kluzák zabalit do kartonové krabice a pojistit. Při vybalování padáku ovinutého jen smršťovací fólií může dojít k jeho nechtěnému proříznutí a poškození. 

Rozhodně uveďte zpáteční adresu, kam máme kluzák po technické poslat (zvláště pokud se liší od adresy registrované v rezervačním systému). A pokud přiložíte i číslo Vaší rezervace, oceníme to:-).

Co všechno potřebujete k tomu, abyste udělali technickou kontrolu?

Potřebujeme vlastní křídlo, kompletní kontaktní údaje (jméno, bydliště, emailovou adresu, kontaktní telefon pro případné projednání oprav), výrobní číslo kluzáku a v neposlední řadě technický průkaz.

Dále potřebujeme vědět: kolik hodin křídlo nalétalo od poslední technické kontroly, kolik hodin celkem, kolik hodin od výměny dlouhých šňůr, zda se vrchlík používal pro létání s motorem (kolik hodin), zda víte o nějakých závadách, zda došlo k nějaké opravě v mezidobí od poslední kontroly, kterou prováděl buď autorizovaný servis nebo se jednalo o opravu svépomocí, a dále pak všechna další přání (např.: vyměnit volné konce, převázat a vystavit technický průkaz pro PPG nebo MPG apod.).

Padák by měl být dodán suchý, bez zbytků trávy a jakéhokoliv znečištění. Čištění zbytečně prodlužuje čas technické kontroly a tento čas je účtován.

Jak dlouho bude trvat technická kontrola?

Vždycky je lépe se na termín dohodnout. Proto máme rezervační systém, kde si vyberete termín, kdy Vám bude kluzák nejméně chybět. Podzim a zima jsou ideální období:-).

Vlastní technická potom zpravidla trvá cca 7 pracovních dní, pokud není potřeba rozsáhlejší servisní zásahy.

Jak dlouho mně bude technická prohlídka platit?

Nový padákový kluzák má automaticky vystavený technický průkaz s platností na 2 roky nebo 100 hodin pro volné létání, 50 hodin pak pro létání s motorem. Další prodlužování se pak odvíjí od stavu kluzáku (tkaniny, geometrie, opotřebení…). O tom, na jak dlouho prodloužit technický průkaz, rozhoduje technik společnosti na základě výše uvedených skutečností. Zpravidla jde o prodloužení na jeden rok.

Kolik stojí technická prohlídka?

Technická prohlídka v pravidelných servisních intervalech je pro kluzáky vyrobené po 1. 2. 2001 a ve vlastnictví "česko-slovenských" pilotů zdarma. Jedinou podmínkou je, abyste si rezervovali konkrétní termín pomocí rezervačního systému. Účtujeme pouze za provedené servisní zásahy a v případě, že Vám padák posíláme přepravní společností, tak náklady na dopravu a balné.

Pokud nevyužijete rezervační systém, potom je technická kontrola zpoplatněna dle aktuálního ceníku.

Jak poznám, co se s mým padákem u vás dělalo?

Po technické kontrole společně s vrchlíkem dostanete: kopii protokolu o provedené technické kontrole, daňový doklad, na kterém je rozepsána kalkulace případného servisního zákroku, potvrzený technický průkaz.

Proč ještě vyrábíte v ČR a nejdete do zahraničí? Je to trend, který prosazují další a další firmy.

Inu, protože máme dojem, že na „východě“ již skoro není „východ“ a firmy se pomalu z „východu“ přelévají zase zpět do svých zemí.

Navíc je v oblasti paraglidingu dost výraznou pověrou, že výroba na východě je levnější. Ano, hodina práce je hodně levná, ale v celkových cenách včetně dopravy a případných zásahů a korekcí, kvůli kvalitě zboží z východu, je pro nás, ve SKY PARAGLIDERS, hlavní prioritou udržet právě výrobu v ČR, a to i za předpokladu standardních platových podmínek pro naše spolupracovníky, bez kterých by vyrábět dobře a levně prostě nešlo.

 

Proč neděláte vlastní barevné kombinace padáků?

Ale ano, děláme, na našich internetových stránkách najdete u každého padákového kluzáku modul pro sestavení vlastní barevné kombinace. Některé barevné kombinace nejsou možné; například ty, při kterých by na vrchlíku nebyl vidět náš design. Jakmile jste s výběrem barevné kombinace spokojeni, zkopírujte prosím barevný model (například KUDOS 2: PICKED COLORS: White / Black / Red).

Jde vyrobit padák jako EXOS 2, ale s bezpečností APOLLO 2?

Těžko říci, zda to možné je nebo není. Paragliding nabízí mnoho kategorií a snad každý pilot by si měl v nepřeberné nabídce umět vybrat. Výkon je dán na jedné straně štíhlostí, na druhé profilem a čistotou zpracování a volbou technologie vývazu. Všechny křídla se výkonnostně pohybují na hranicích svých kategorií (zejména pak ty s testem EN). Výkon a tudíž pak rychlost nad 52 km/h se pak projevuje na reakcích ve figurách a bezpečností rezervy se stírají.

My ve SKY PARAGLIDERS si myslíme, že piloti, kteří hledají výkon, budou hledat ve sportovních kategoriích, pro ty, u nichž je výkon podmíněn maximální mírou pasivní bezpečnosti, jsou pak určeny kategorie EN A a B, nejčastěji ale B. A předpoklad pro maximální výkon je vždy dokonalé zvládnutí kluzáku a využívání jeho předností a eliminování jeho nedostatků, ne absolutní a maximální výkon, který se může projevit například jenom nepřiměřenou opatrností a nervozitou, která potom výraznému výkonu spíše na obtíž.

Výběr vybavení, letání a paraglidingová praxe

Jak si mám vybrat padákový kluzák – který model?

Myslíme, že v první řadě je potřeba pečlivě zvážit několik otázek. Kolik nalétám hodin ročně? Co vlastně od létání očekávám (příležitostné létání v okolí startu s několika pokusy za rok o nějaký XC let, sportovní výkony a přelety či akrobacii, nebo čistokrevné závodní létání)? Chci se paraglidingu opravdu věnovat jako jediné a hlavní sportovní aktivitě mého života nebo budu paragliding kombinovat například s treky po horách? Ve chvíli, kdy se upřímně zařadíte na základě této analýzy do nějaké skupiny, nebude to už pak těžké; příležitostní piloti s náletem do 30 hodin ročně si spíše vystačí s KUDOSem 2, sportovně ladění piloti s vyšším náletem a ambicemi věnovat se XC, pak asi zvolí APOLLO 2, závodníci potom EXOS 2, pohodáři, kteří hledají možnost, jak si zpestřit svoje toulání po horách pak KEA 2 nebo jiný horský speciál.

Každopádně ale nákup výbavy znamená významnou investici a je vždy potřeba velmi pečlivě zvažovat, jak a k čemu mne bude výbava sloužit. Je škoda, aby potom ztrácela svoji hodnotu ve skříni jenom proto, že jste si příliš brzy a s nedostatečnou zkušeností vybrali křídlo příliš pokročilé, které Vás na začátku sezóny zbytečně vystrašilo a vystresovalo.

Jak můžu vyzkoušet padákový kluzák?

Padák doporučujeme vyzkoušet velice pečlivě a opatrně. Kontaktujte dealera ve svém okolí o požádejte o vyzkoušení demo padáku. Určitě se to vyplatí. Padák, který vyhovuje Vašim přátelům, nemusí nutně vyhovovat Vám.

Dále doporučujeme důkladně si s dealerem vyjasnit Váš plán využití padákového kluzáku, předpokádaný počet nalétaných hodin za rok a především objektivně zhodnotit své schopnosti a dovednosti. Poté se můžete společně rozhodnout pro tu nejlepší variantu.

Jak si spočítat zatížení na padák? Jakou zvolit velikost?

Skoro by se nabízelo odpovědět – hlavně tu správnou. Při nákupu kluzáku nemá cenu spekulovat na to, v jakých budu lítat podmínkách a snažit se vhodnou velikostí trefit do létání „ve slabých“ nebo „silných“ podmínkách. Z naší země za létáním musíme hodně cestovat a určitě si nebudeme kupovat vrchlík pro Krkonoše nebo Jižní Moravu a pak další na jarní italskou Marmoladu. Ideální je, aby se pilot (se vším vybavením a samotnou váhou vrchlíku) pohyboval v horní polovině rozpětí zatížení dané velikosti. Křídlo bude optimálně zatížené a bude podávat vyrovnané výkony i v obtížnějších horských podmínkách při prosazování se proti údolnímu proudění, například. Vyberete-li si křídlo v dolní polovině možného maximálního zatížení, můžete se obtížněji prosazovat proti větru, ale užijete si výraznějších příbytků výšky při točení ve slabých podmínkách. Bezpečnostní „ukazatele“ dané zkušební osnovou musí daný model padákového kluzáku splnit při maximálním i minimálním zatížení.

Jak se určuje vzletová hmotnost a povolené zatížení pro létání s paramotorem?

Úvodem je nutno připomenout, že pro PPG nebo MPG létání potřebujete technický průkaz, který se vystavuje na celý set, tedy padákový kluzák a motorová krosna nebo tříkolka. Maximální vzletovou váhu uvedenou v technickém průkazu nebo v technických datech příslušného modelu v dané velikosti vynásobíte koeficientem 1,33 a dostanete maximální možné zatížení vrchlíku pro provoz PPG nebo MPG. Při pořizování kluzáku, o kterém víte, že jej budete provozovat s motorem, je vždy dobré se předem dohodnout s výrobcem a pohlídejte si, prosím, aby v technickém průkaze byla zmínka o tom, že kluzák je pro paramotorové létání vhodný.

 

Mám dostatečnou kvalifikaci pro létání na kluzáku EXOS 2?

EXOS 2 je padákový kluzák kategorie EN C. Pro létání v České republice je z hlediska formálních požadavků potřebný pilotní průkaz kategorie B (Pilot – B). Je ale dobré, abyste kromě „papírových“ předpokladů posoudil, zda je tohle křídlo svojí výkonnostní to, co právě hledáte. Jedná se o sportovní kluzák určený pilotům, kteří aktivně a pravidelně po celou sezónu létají. Šťastnou ruku při výběru!

Jak si mám vybrat záložní padák?

V tomto není vybírání zase až tak složité, jako u padákového kluzáku. Pokud hledáte standardní řešení, bude nejlepší volbou SKY SYSTEM 3.

Pokud chcete mít i případné přistání pod kontrolou a jste si jistý, že i v tak mimořádné situaci, jako je použití záchranného systému, budete schopen vše mít pod kontrolou, pak je možno zvážit řiditelný SKY DRIVE II.

Pokud Vám záleží na každém gramu, pak rozhodně SKY LITE.

Jak si mám vybrat sedačku?

Jakmile si jednou vyberete model, podle toho, co od létání čekáte a na jaké létání se připravujete, pak bude nutné správně nastavit velikost a vyzkoušet si ji. Podobně jako u padákových kluzáků jsou pocity za letu úměrné tomu, jak moc člověk zažívá pohodlí nebo nepohodlí, co ho kde tlačí nebo nějak štve. Sedačku to chce řádně vyzkoušet, například klidně i v kombinéze. Jakmile začnou sedačku testovat, vyzkoušejte, jak se Vám podaří do sedačky vklouznout bez použití rukou po startu, jak můžete nastavit seřizovací prvky a jak se Vám s nimi pracuje, jak Vám sedačka umožňuje aktivně pilotovat a v neposlední řadě vyzkoušejte i to, jak se ze sedačky „vysunuje podvozek“ těsně před přistání. Pokud u všech těchto manévrů nebude zažívat žádné nepohodlí a sedačka Vás nebude tlačit a svírat a ani se v ní nebudete volně přesunovat, pak ji můžete směle objednat.

Dále by bylo dobře si pohlídat výšku závěsů – čím jsou závěsy na sedačce níže, tím citlivěji bude reagovat sedačka na odezvy z vrchlíku a bude jenom na Vás, zda takové odezvy a informace od vrchlíku vítáte a využíváte je pro aktivní let, nebo zda se spíše řadíte mezi ty, kteří chtějí stabilnější, klidnější a pohodovější posezení v sedačce.

Máte bazar a second hand, vykupujete starší padáky a nabízíte nové na protihodnotu?

Bazar máme – nabídku najdete na našich webových stránkách.

Nabízíme zde firemní demo padáky nebo výrobní vzorky z nestandardních barev nebo výrobky z předprodukčních ověřovacích sérií. Bohužel ale výkup použitých padáků a ostatního vybavení neprovádíme, není u nás ani možné zakoupit nový kluzák s odečtením „protihodnoty“ vrchlíku předchozího, staršího. Věnujeme se vývoji, výrobě a prodeji našim obchodním partnerům, z nichž někteří se zabývají i prodejem staršího vybavení.

Tento web využívá cookies

Pro chod webu jsou nezbytně aktivovány esenciální soubory cookies. Pro plnohodnotné poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti jsou však nutné povolit i volitelné cookies. Kliknutím na následující tlačítko, je zapnete. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti