Upravit stránku

V roce 2013 jsme zkontrolovali celkem 547 kluzáků. Technických prohlídek se sejde nejvíce vždy v jarních měsících. Minulý rok zvítězil duben, nejméně kluzáků se pak sešlo k technické prohlídce v září.

A nyní trochu kuriozit... Pilotem a kluzákem rekordmanem (co se týče prohlídek) je pilot z nedalekého okolí, který měl na svém LIFTu již 18 prohlídek (LIFT je stále ve výborné kondici a společně s pilotem doufáme, že to dotáhneme aspoň na stříbrnou svatbu).

Rekord a pomyslnou cenu za pečlivost pak u nás dostává pilot, který svůj kluzák poslal v lednu, přestože technická byla platná až do 12. prosince stejného roku.

Běžná technická prohlídka bez oprav trvá pro 2 interní pracovníky kontroly 45 minut, každý kluzák potom zalétne hlavní technik Sky Paragliders.Technická prohlídka bez oprav včetně nezbytné administrativy trvá 111 minut.

Zalétávací pilot a hlavní technik Sky Paragliders v roce 2013 zdvíhal nad hlavu celkem 1607kluzáků (opravy, technické prohlídky a zalétávání nových výrobků).

Před vlastním proměřením padáku (geometrie a celkové délky) se všechny šňůry stabilizují protažením dvaadvaceti kilogramovým závažím. Na vývaze se tedy během technických navzpíralo v roce 2013 přibližně 1 320 tun jen ke stabilizaci šňůr před vlastním měřením.

Přestože prosíme, aby naši piloti posílali kluzáky čisté, často jsme sami překvapeni, co všechno v padáku najdeme (a to nemyslíme písek, kobylky či jiné potvory, seno nebo slámu). Mezi kuriózní nálezy patří: mrtvá myš, cigarety, zavírací rybička, vystřelovací nůž, časopis Playboy, prázdná plechovka od piva, svačina, plán stavby, porno časopisy, dětské dupačky. Soutěž o nejzvláštnější předmět ve vrchlíku ale není dosud uzavřena.

Mezi kuriózní opravy a zásahy do vrchlíků, se kterými jsme se setkali patří: propálené díry cigaretami jako druh podpisu a identifikace kluzáku, propálené díry do odtokové hrany na horním i spodním potahu pro snadnější čištění komor, propálení komory od nepozorného strážce ohně při cestování, šňůry nahrazené nejrůznějšími druhy kuriózních provázků, ručně přišité šňůry, volné konce navázané skrze očka vytvořená z provázku, volné konce prošité sešívačkou a slepené isolepou.

Víme, že kluzák je určen zejména proto, aby nás přivedl k zážitkům mezi nebem a zemí. Víme ale i to, že k pohodovému létání patří výbava, na kterou je možno se spolehnout. Proto uvítáme, když se o vaše kluzáky budeme moci nadále v rámci technických prohlídek postarat.

Děkujeme a přejeme mnoho krásného létání na kluzácích Sky Paragliders.