Upravit stránku

Prosím představ se nám. Co děláš, v jakých oblastech jsi aktivní.

Jmenuji se Mahmoud Lashgari a létám od roku 2002. Se Sky jsem začal spolupracovat v roce 2013 a jejich produkty představuji íránské paraglidingové komunitě.

Jsem členem ZAT ACRO TEAM. Členové týmu jsou ze všech částí Íránu. Nejaktivnější jsou naše organizace na severu, severozápadě a v centrálních regionech, ale plánujeme věnovat pozornost i ostatním částem naší země.

 

Jak vypadá PG scéna v Íránu? Jak velká je takhle komunita a je paragliding v Íránu populární?

Pátráním po informacích na toto téma jsem strávil dost času. Záznamy datují počátky paraglidingu v Íránu do roku 1994. Pokud jde o počty pilotů, ředitel Iran Airport Association uvádí zhruba 5 tisíc aktivních pilotů a 20 až 25 tisíc pilotů, kteří svůj pilotní průkaz v blízké době získají.

Během posledních pěti let paraglidingová komunita ohromně posílila. Každoročně se v Íránu koná přes 500 soutěží. To znamená, že se z paraglidingu stává jeden z nejoblíbenějších sportů.

Jak ses dostal k létání a ke Sky ty?

Někdy v roce 2010 jsem viděl testovacího pilota Sky Paragliders v Ölüdeniz v Turecku.

 

Pracuješ jako instruktor paraglidingu. Jak vypadá sezóna v Íránu, kolik máte za rok studentů?

Vlastním školu paraglidingu Vulture a věnuji se práci instruktora létání na klasických křídlech i na paramotorových kluzácích. Společně s kolegy, jsme celkem 4 instruktoři, momentálně cvičíme zhruba stovku nových pilotů. Já sám vedu ty, kteří se chtějí věnovat paraglidingu na profesionální úrovni. Se mnou mohou absolvovat výcvik SIV nebo akrobatický výcvik, a to buď v oblasti Kaspického moře nebo v pobřežní oblasti Perského zálivu, například v okolí města Búšer.

Írán má díky své poloze pro paragliding ideální podmínky. Létat se dá prakticky celý rok, nejsou zde omezení typu monzunového období. I když je v zimě na severu Íránu patnáct pod nulou, na jihu můžete létat v tričku. Nejlepší podmínky jsou od listopadu do března, ale na severu a na západě Íránu je jaro a léto ideálním obdobím pro XC létání. Svědčí o tom třeba i rekordní přelet o délce 400 km, vykonaný právě během tohoto období.

 

Írán vypadá jako země stvořená pro XC létání – dobré podmínky ke startu a dosažení výšky čtyř tisících metrů. Která místa bys nám doporučil?

Ráz krajiny v Íránu vybízí k létání. Pokud znáte třeba Brazílii, některá místa v Íránu jsou pro létání ještě vhodnější. Jedno z oblíbených startovišť je Gardaneh Rokh ( 2 659 m ) a nabízí výborné podmínky. Byl zde ustanoven Íránský rekord v dosažené letové výšce 6 990 m i národní rekord v XC  - 400 km. Naši piloti se tuto hranici snaží pořád překonávat. Pokud se chcete o příležitostech k létání v Íránu dozvědět více, nejlepší je spojit se s místními piloty. Většina startovišť je situována v divokých a odlehlých horských končinách.

 

Když zapomeneme na situaci okolo pandemie, je pro cizince složité si v Íránu zalétat? Potřebuje nějaké speciální povolení?

Pro návštěvu Íránu potřebujete získat vízum. Kromě toho je nutné povolení od Iran Airport Association.

 

Na Instagramu je ZAT ACRO TEAM poměrně aktivní. Řekni nám o něm něco.

Tým ZAT ACRO začal fungovat v roce 2010. Akrobacii věnujeme stále velkou pozornost. Svědčí o tom mimo jiné i rostoucí počet acro pilotů. ZAT ACRO byl prvním íránským týmem, který se na disciplínu acro zaměřil.

ZAT ACRO TEAM NA INSTAGRAMU

 

Díky za tvůj čas. Doufám, že jednou budu mít příležitost se do Íránu vypravit a zalétat si tam.