Upravit stránku

MacTwist, tumble, coconut, asymetrick tuck, SAT a mnoho dalších podobných výrazů šumělo nad hlavami akrobatických pilotů při akrobatických závodech v synchronním létání – REDBULL VERTIGO 2003.

Soutěž se koná každoročně zhruba v polovině srpna a je výjimečná právě tím, že akrobacie není posuzována individuálně, ale ve dvojici. Znamená to, že přísná porota hodnotí a boduje nejenom precizní provedení figur každého z obou členů týmu, ale i jejich slétanost.

Soutěž se skládá z nominačního letu (do finále postupuje pouze 12 dvojic) a při každém letu si dvojce sestavuje program, který musí seskládat z kombinace povinných a volných figur různé obtížnosti.

Figury mají svoje maximální bodové ohodnocení, mají i popis, jak má vypadat precizně provedená figura, každá chyba se potom penalizuje a odečítají se body z maximálního možného bodového přídělu. Speciálním bonusovými body jsou odměněni potom piloti, kteří přistanou na ponton kousek od břehu jezera. O pády do vody není nouze, protože ponton, na který by měli přistát dva piloti, je celkem malý.

Navíc na něm stojí dva pomocníci, kteří chytají šňůry s snaží se padák namočit co nejméně. Po úspěšném přistání přijede člun a pilot nastoupí na cestu ke břehu kolem nábřeží plného diváků, kde vždycky sklidí bouřlivý aplaus.

Součástí akce je i doprovodný program, během kterého se většinou představují parašutisté, kteří na BASE jumpových padácích otevírají hodně nízko nad vodou, letos byla například součástí programu i vystoupení devíti členů letecké formace PATROL de SWISS, kteří na svých jednomotorových Pilatusech předváděli neuvěřitelně přesné lety ve formacích.

[page]

Villeneuve – malé městečko na východním konci Ženevského jezera – je vždy naplněno prasknutí. Všichni příznivci volného a akrobatického létání se sem sejdou obhlížet světovou akrobatickou špičku a po několika hodinách úpěnlivého pozorování potom sami zkoušejí nad vodou aspoň ten SAT.

Naše společnost se účastnila doprovodného veletrhu a organizovala pro zájemce Full Moon Flight. Letos byl totiž úplněk a naskytla se jedinečná příležitost sletět ze startoviště Sonchaux právě za svitu měsíce a pozičních světel, která jsme si věšeli na padák v domnění, že bude aspoň trochu jasné, zda padák letí proti Vám nebo od Vás. Měsíc ale svítil jako šílený a ve vzduchu bylo místo tolik, že světla nebylo ani potřeba.

Poté, co jsme pomohli skupince zájemců se stratem s větrem v zádech, jsem odstartovali i my, vybaveni pro tento případ světlicemi. Tomáš předváděl se světlicí spuštěnou pod sebe akrobatické kousky a přistávací plocha osvětlené jenom žhnoucím fosforem zavěšeným pod padákem v loopingu nebo SATu, byla zespodu i z vrchu velikým zážitkem.

Přistávali jsme kolem půlnoci a přistání nám mírně zkomplikoval litevské obytné auto, které zapadlo uprostřed přistávačky, ale na přistání bylo všude dost místa …. Podstatně hůř na tom musel být jeden japonský účastník Full Moon Flightu, který měl dojem, že oficiální přistávací plocha je málo osvětlená a protože se bál, že ji nenajde, tak si nadletěl raději nad mohutnými světli osvětlené tenisové kurty a přistál tam. Měl celkem štěstí, protože hra skončila a pár minut po jeho přistání kurty zhasly.

Počasí bylo letos celkem vrtkavé, ale přesto se mezi přeháňkami dalo lítat a všechna vypsaná kola řádně proběhla. Jeden den bylo dokonce i (termicky) pěkně a nebe zaplavila spousta a spousta rekreačních pilotů. Samotný výběr pro účast na Vertigu je celkem přísný a počet míst bývá omezen.

Do závěrečného finále a exhibičního závěrečného postoupí jenom ti nejlepší. Letos vyhráli závod bratři Rodriguezové (španělští zakladatelé akrobatického týmu SAT), ale určitě budou mít v příštím roce zase větší konkurenci.