Upravit stránku

Zkrocený výkon

Možnosti výběru

U konstruktérů Sky Paragliders, Tomáše Lednika a Alexandra Paux, jsme si již zvykli na bezkonkurenční kvalitu řízení od školních křídel, jako například Fides, až po ta nejvýkonnější jako jsou Ares a série Eris. V oblasti výkonu přístupného i pro méně zkušené piloty je zde nyní Antea, princezna jara a královna dokonalosti, která přináší dokonalý poměr výkonu, obratnosti a bezpečnosti.

Křídlo

Již zpočátku je jasné, že se již pohybujeme v kategorii « sport ». Aktivní pilotáž a méně pilotážních chyb by se měly stát součástí správného používání Antey, stejně tak jako jiných sportovních křídel. Už si zde přece jen nehrajeme s Fidesem. Materiály Liros a Edelrid, ze kterých je Antea vyrobena, mají vyšší životnost a méně náchylné na roztržení. Koeficient opotřebení take klesl oproti předešlým modelům. Vysoce kvalitní finální zpracování křídla umisťuje Sky Paragliders mezi nejlepší na trhu ! Velikost a kvalita popruhů usnadňuje uchopení řidiček. Novinkou je také vylepšení řidiček, kde pilot může položit prst na speciální opěrátko, aby tak zvýšil svou citlivost vůči padáku. Francouzský dealer Marc Génovese mi pro velikost L doporučil letovou váhu 92 az 95 kg. Kvůli relativne malým plochám rozpětí je lepší zvolit váhu přibližně uprostřed rozmezí udávaného výrobcem. Toto odporuje moderním trendům přetěžovat křídla za účelem získání maximálního výkonu. Ovšem v porovnání s ostatními padáky stejné velikosti, Antea je pěkně zatížená i na dolní hranici váhového rozpětí.

Start

Jisté je, že se již nejedná o školní křídlo. Velmi razantní a rychlý start se projevuje deformací náběžky a razantním předstřelem. Předčasné puštění A-popruhů nechává čas na vytvarování křídla předtím, než se dostane nad hlavu pilota. Zrychlení pro vzlet po nafouknutí padáku nevyžaduje zvlaštní úsilí. Start je tedy klidný, pěkně odpovídající kategorii Sport, ve které je oproti jiným padákům start velice pohodový. (viz. Informace výrobce) Toto vše platí v klidných podmínkách. V mírném větru nás může při startu potkat mírné předběhnutí padáku, ale ne nijak výrazné. V těchto podmínkách je dobré plynulé zvedání padáku, které limituje možnosti rychlých reakcí křídla. Ani start při větru mírně zboku nedělá Antee problémy. Korekce padáku před vzletem nebude pro pilota zvyklého na sportovní křídla nijak obtížná. Jedna se jen o mírné naklánění padáku při natáčení na směr vetru. V této kategorii je to chováni naprosto normální a dokonce velmi jednoduché na zvyk.

Přímý Let

V turbulencích a rovném letu je Antea velmi stabilní s malými předstřely. Výkyvy do stran jsou častější, ale ne příliš živé. Při náletu do stoupání se Antea chová velmi klidně a nechává dostatek času na rekci pilota. I vletění do mírné turbulence může být s Anteou rozumný postup vystoupání i přes nutnost aktivní pilotáže. Toto doporučuji provádět na dolní hranici váhového rozpětí. S letovou váhou 92 až 95 kg Antea L letí rychlostí 37 až 38 km/h. Mírně přišlápnutý speed mi proti větru zlepšil klouzavost. V tomto ohledu bych na tom asi vydělal více, kdybych byl ještě o něco těžší. Antea umožňuje přibrzdění asi tak na 27 km/h, čehož dosáhneme stáhnutím řidiček přibližně o 20 cm. Let na této rychlosti je velmi stabilní a návrat na běžnou rychlost probíhá bez problémů a bez výrazných předstřelů. Tato minimální rychlost je velmi vhodná zvláště při létáni ve slabých podmínkách! Nalezení jádra slabého stoupáku je tak díky malé rychlosti mnohem snazší. Brzdění je u Antey i jinak velmi tolerantní až do odtržení proudnic, které nastává přibližně na rychlosti 23 km/h. U speedu je potřeba sešlápnout přibližně 1/3, aby padák opravdu zrychlil. Lehké sešlápnutí nezrychlí více než o 2 km/h (tedy okolo 39 km/h).

Řízení

Antea poskytuje pilotovi komfort a je snadno poddajná jeho vůli. V normální termické zatáčce potřebuje pilot sílu odpovídající 2,5 až 4 kg, což je opravdu lehké. Při přibrzdění o 10 cm již můžeme cítit malé houpání. Odpověď padáku je rychlá i s malými změnami v řízení. Pro ještě přesnější ustředění stoupáku je samozřejmě nejlepší přidat ještě náklon v sedačce. U Antey je hlavni výhodou možnost hry s rychlostí v kombinaci s přesným a dynamickým řízením. Při váze 95 kg je řízení velice lehké a poslušnost při nájezdu do zatáčky a v zatáčce je vskutku překvapující. V termice si trochu přibrzdíme a s náklonem v sedačce můžeme zatáčku krásně korigovat venkovní rukou. Výjezd ze zatáčky je také naprosto snadný s možností rychlého přecentrování. V turbulentních podmínkách náklon v sedačce limituje tendence padáku na změnu směru k “tvrdým jádrům”.

Ještě dále

I na dolní hranici váhového rozpětí jde Antea L rada do wingoverů. Je jen potřeba přibrzdit venkovní stranu, aby nedošlo k jejímu zaklopení. Reakce padáku na řízeni je dostatečná i bez výrazných náklonů v sedačce. Náklon jen poněkud zvyšuje rychlost zatáčení. Do spirály se dostaneme během 360° otočky. Je jednoduché se do tohoto stavu “čelem k zemi” dostat výrazným plynulým stažením vnitřní řidičky. Rychlosti se potom rychle stávají závratnými. Ve spirále křídlo drží velmi dobře a stabilně, s mírným tlakem v řízení. Výjezd ze spirály je také mnohem jednodušší než u jiných padáků. Již se nejedná o rázný předstřel, ale spíše o plynulý „obloukový“ výjezd. A během 360° zatáčky, nutné pro ztracení energie, jsme opět v klidném letu. B-stall je na Antee skoro komfortní. V klidných podmínkách je v B-stallu deformace křídla nepatrná a „zhoupnutí vzad“ po vypuštění je přijatelné. Vypouštět jej můžeme plynule i razantně. Ovšem při asymetrickém zaklopení budeme muset použít prvky aktivní pilotáže a včas reagovat, aby se nezavřela i zdravá strana (na toto Alexandre Paux reaguje tím, ze stačí dát jednoduše kontra). Nájezdy do spirály v asymetrickém zaklopení jsou lehce zvladatelné správným přenesením váhy v sedačce.

Návrat na zem

První fáze brzdění způsobí mírné zaoblení profilu, díky kterému na poslední fázi přistání není potřeba více sil na konečné dobrzdění pro hladký kontakt se zemi. Při dotyku se zemí padák zastavíme masivním dobrzděním, nejlépe s namotanými řidičkami. Jen výkonnost na maximální rychlosti v dynamických podmínkách dělá trochu problémy, neboť je těžké vyklesat ?. Komfort v průběhu letu je završen jednoduchým a příjemným přistáním.

Na závěr

Výběr středního zatížení, nebo dokonce ještě méně než uprostřed váhového rozmezí umožňuje pilotovi Antey opravdové sžití s padákem a zároveň využití všech možností, které Antea nabízí. Souhrnná charakteristika Antey garantuje celkově komfortní a příjemný let široké sportovní veřejnosti. Antea nevyžaduje příliš zásahů do řízení a umožňuje využití vysoké klouzavosti spojené s bezpečným chováním v turbulencích. Proste svůdné, lehké a výkonné křidlo pro všechny, kteří touží po bezpečném výkonu!

Napsal: Jean-Gabriel Thillard Pro Sky Paragliders přeložil: Vít Javůrek