Upravit stránku

NEDĚLE 10.5. 1.TASK

Základny po ránu se válely hluboko v údolí, ale silné jarní slunce vzduch vysouší a mraky se zvedají až do 2800m. Předpověď hlásí odpolední srážky a po breefingu je vypsaná trasa 65 km s 4 ob po dolině. Přestože je startovačka na 3 padáky, během hodiny jsou všichni ve vzduchu a pod mraky čekáme na otevření startovní kružnice ve 14:30. Z prvního bodu naproti přes údolí to šlo letět dvěma způsoby a kupodivu ta rovně za šipkou nad údolím byla rychlejší. Nejvzdálenější bod byl před Feltre a otáčíme to před stěnou dešťové přeháňky. Zpátky proti větru to bylo zajímavé, silná termika a turbulence, přesto se propracováváme kupředu. Teď se vyplatilo letět horami nad zasněženým hřebenem vysoko a nechat se přisávat mraky. Ti co jeli spodem, objížděli žebra kde protahovala údolka, těm se to stalo osudným. Za jezerem s výškou okolo 2000m, zbývají poslední 2 body nad zastíněnou dolinou. Pro jistotu si přišudláváme, ale to se ukázalo jako zbytečné, první skupina nám ulítla Petr Chromec se raduje v pásce s časem 2:14, hned za ním Šnajbi a Tomáš Brauner a ze Sky padáku na to dupal Dalibor. Renča přilítá se ztrátou 19 min. a Hanča přestože se jí vypnulo cestou vário zabojovala a dala pásku. Odněkud se vynořil i Patrik Vyhlídal, který se proplazil spodní variantou. Ondra letěl jako střela pořád na špici, ale spodní varianta návratu jej přistála. V cíli 44 lidí, večeře, vínko, relax a zítra jdem zase na to.

PONDĚLÍ 11.5. 2.TASK

Probuzení do krásného rána v místním kempu. Dětí a psů u pilotů přibývá, takže to v okolí Oslíků a jiných vypadá jako v hračkářství. Kdo nemá dítě, má alespoň psa. Další část pilotů vegetí v malých domečkách, kde si připadáte jako na palubě lodi, protože když se někdo projde po domě, začne se to houpat. Dneska jedem až druhým vývozem, takže máme „mucho tempo“ na kafíčko. Den jako vymydlený, základny okolo třech litrů a se startem se dneska více pospíchá. Trasa 75 km vede po hřebeni na východ směrem na Belluno s cílem ve Feltre. Přesto že mám zhruba 45 min. do otevření startovní kružnice vzdálené 3 km, po 10 min. nemám nic dělat, su pod základnou a tak zbývá vyčkávat a udržovat pozice. Zrovna když byl pal, vypli mi to a startuju s nejhorší možnou pozicí – dole a nízko…S pár piloty to bereme rovně dolinou, ti co se lepí na kopce trochu ztrácí a tím doháníme s Hančou zbytek. Po dalším přeskoku údolí směrem na Feltre to začalo být zajímavé. S počasím to tam vypadalo, jako když vstoupíte do prádelny. Nešlo vidět na krok a přesto že jsme hnili trojkou dolů, pořád byly základny níž a níž. Na 20 km sjely o 1300m. A tak si udržuju výšku základen, šudlám na žebírkách a doháním další piloty. Směrem na Belluno v jednom kotlíku už poprchá a nám zbývá otočit bod v rovinách. Po diskusi na vysílačkách o stopnutí kola to namíříme za šipkou, přesto task pokračuje a pro jistotu se lepíme znovu na svah ale už velmi nízko. V té tmě na nás chvilku bliklo sluníčko a tak se zvedáme a doháníme první skupinu na dalším žebru. Zbývá nám 8 km do cíle, když zaznělo ve vysílačkách: „Tady neprší, tady leje!“ a po této hlášce ihned: „Task is stop!“ Což znamená, že kolo je platné, ale počítá se jen vzdálenost v daný čas. Jediný Ital se dostal před stopnutím do pásky a vítězem kola. Zatímco s první 10 ti člennou skupinkou dolétáváme do Feltre, piloti vzadu náramně zmokli. Přestože jsme v cíli, stejně čekáme na svoz 3 hodiny. Čekání však zabíjíme velmi příjemným způsobem a to v místní pizzerii.

ÚTERÝ 12.5. kolo zrušeno

Přes oblohu jsou natáhnuté cirry a pro letový den není nikdo moc optimistický. Přesto se vydáváme po dvou skupinách na start a vyčkáváme. Opalovačka, kávička v místní hospůdce, pokec, zewling….a ve 13 hodin definitivní rozhodnutí pro volný letový den. Ve výšce byl hlášen silný Z vítr a termika do toho moc nefungovala. Bylo jak v prádelně pod pokličkou. Přesto jdeme na krátký letík a dole si užít projížďky na kole po cyklostezkách, na inlinech nebo jen tak relaxovat u jezera či kindergarden. Prostě relax, jen Michal Krista si dal tréninkovou a zdolal na kole krpál s převýšením 1700 m na směrem na pevnost umístěnou na skále, kde se místy brodil v půlmetrovém sně­hu.

STŘEDA 13.5. 3.TASK

Počasí podobné jako včera, obloha je zacirovaná a tak posíláme posly do obchodu pro něco dobrého na snídani. O 10 h je rozhodnuto, jedeme na kopec. Chce to určitě knížku sebou a teplé spodní prádlo. Task je ponechán stejný jako předešlý den, tedy 58 km s navigační soutěží přes 6 ob. Bohužel big blue flek se posouvá, cirry nasouvají a den vypadá ještě více beznadějně než včera. Kutmen nám však ukazuje hned po otevření okna, že zvednout se dá a tak se pomalu suneme do vzduchu. Už na startu byl boj o místo a každý půlmetr byl dobrý. Přesto se více jak polovina závodníků zvedá do 2200 m a dává startovní kružnici s 1ob. Dolina je zestíněná, nikde známky termiky nebo naděje na zvednutí se. Hromadíme se na malém žebírku nad vesničkou, kde sbíráme poslední výdechy, zvedáme se nad kouřem z komína i kozími prdy. Po několika minutách šudlání kontrolujeme o kolik jsme se zvedli vzůru…hurá 10 m!!! Tak pokračujeme směrem k 3ob. Situaci zachraňuje prohřáté městečko končící svahem, nad kterým točíme definitivně poslední stoupání dne a poté volíme stopu údolím nebo podél svahu. Soutěž v dokluzu vyhrál dnes opět Talián Bernardin a 42 pilotů překonalo minimální hranici 20 km. Tudíž třetí kolo bylo platné, s tím že vítěž bral 347 b. Pořadí zůstává téměř nezměněné, jen Šnajbi spadl z 2. pozice na 18. Soutěž zatím vede 1. Ital Profi, 2.Tomáš Brauner, 3.Karel Vrbenský, 4.David Ohlídal. Z žen vede 1.Renáta Kuhnová (14), 2.Petra Slívová (24), 3.Hanka Matyásková (38). Zítra nás čeká pravděpodobně poslední letový den, tak se nechme překvapit.

ČTVRTEK 14.5. 4.TASK

Přes různé předpovědi, frontu zaraženou o Alpy ze severní strany dnes opět letíme. Obloha lehce zacirrovaná, sluníčko má přesto sílu a pod horní oblačností skáčou první kumulky. Trasa opět navigační soutěž cik cak přes údolí s 5 ob. Zpočátku sprintujeme, ale kumuly zastiňují údolí a tempo se začíná zvolňovat po 2 ob. Zde bylo zásadní rozhodnutí, zda skočit dolinu na žebro, kde foukalo po kose, nebo na jistotu na hřeben. Bohužel se lepíme na zastíněný svah a hoblujeme jak vzteklí. Na druhé straně doliny to vypadá podobně, ale za chvilku jim to bliklo a bleskem dali zbytek otočáků a jsou v pásce s vítězem Martinem Orlíkem. Druhá grupa bojuje, skáčem údolí a u zásadního bodu na skále většina sjede po svahu až na zem včetně mě i vedoucího Italského závodníka. Byl to boj, tak ahoj. S větší výskou vysvahovává tak 30 pilotů žebro a dolétá do pásky, zatímco je se závistí sledujeme ze země. Ale přejeme jim to, nebylo to vůbec jednoduché 62 km kolo ve velmi slabých podmínkách. Do potředí se tedy dostává Tomáš Brauner a Karel Vrbenský a z žen Petra Slívová. Přesto že jsem zaletěla všechny tři kola téměř bez chyby, jedno špatné rozhodnutí mě stálo umístění. Petra neměla co ztratit a risk se jí vyplatil, tak zbývá než soupeřce pogratulovat za skvělý výkon.

Mistrem České Republiky se stává Tomáš Brauner, 2. Primož Suša a 3. Karel Vrbenský

Mistriní ČR Petra Slívová (14.m), 2. Renáta Kuhnová a 3. Hana Matyásková

SKY TEAM

19. Dalibor Carbol (Eris 3 RS) 20. Renáta Kuhnová (Eris 3 RS) 35. Ondřej Krupa (Eris 3 RS) 38. Patrik Vyhlídal (Eris 2) 40. Hana Matyásková (Eris 3 RS) 60. Stano Vojtek (Eris 2) 77. Vašek Konečný (Ares 2) 78. Miroslav Krchňák (Eris 3 RS)