Upravit stránku

Druhý ze závodů série České ligy paraglidingu se konal na Slovenském Straníku u Žiliny. Bohužel počasí ještě před začátkem nevypadalo nijak přesvědčivě a tak se na místo sjelo z původně nahlášených 70 závodníků pouze kolem 30ti.

První májovou sobotu se i přes ne úplně optimistickou předpověď uletělo platné kolo dlouhé 43km. Nikdo však bohužel přes často měnící se podmínky nedoletěl do cíle a ve výhodě byli ti, kdož startovali nejpozději, takže většina závodníků už seděla na zemi a přes ně se přehnali tři piloti a všem to natřeli. Vítězem se stal Jarda Novák, který si za své vítězství vybral těžkou daň. Na přistání se mu totiž do lýtka zakousl vzteklý jezevčík hájící své území. Dle majitele pes dlouho neviděl cizí lidi a byl očkován. Jardu jsme měli pak celý týden pod odborným dohledem a pěna u pusy se mu nedělala… Večer byla sponzorská bečka piva Šariš, která padla dlouho před tím, než jsme ulehli.

Od neděle do čtvrtku to bylo s předpovědí počasí stále to samé. Od meteomana jsme stále slyšeli „pozítří to půjde“ – vždycky našel nějakou optimistickou předpověď, která nás z nějakého důvodu udržela v místě konání.

Čekání na počasí jsme vyplňovali treky po Fatře, koupačkami v termálech, pálením ohňů a pojídáním špekáčků a místních sýrů a v neposlední řadě na počítači tak trochu pracovně.

Vydrželi jsme a v pátek jsme letěli další kolo. Všude kolem se naháněli kongesťáky, ze kterých padala spousta vody. Na startu na nás taky zapršelo, a když to uschlo, už bylo vypsáno kolo směrem na Čadcu přes 2 otočné body. Nad námi se udělalo modré oko, tak šupity, ať to využijeme. První odvážlivci se v poměrně silném stoupání rychle vyzvedali a tak do toho naskákali všichni a vyvezli se stejným stoupákem z Malého Straníku až pod základny. Na 15km byl první OB a dál to nešlo. Přes údolí a nad 2OB se držel pěkně černý mrak, ze kterého padaly provazy vody. Nebylo kam letět, nebylo kde vyčkávat a tak jsme posedali skoro všichni u řeky, kam pro nás přijelo svozové auto.

Sobota byla náhradním dnem, který jsme hodlali využít. A povedlo se.

Start byl otevřen, ale obloha se zatáhla a všichni, kdo byli ve vzduchu vyhnili. Pak na nás pěkně zapršelo. Na startu byl vypsán nový task, udělalo se modro a my museli vše přeci usušit. „Tak hybaj závodníci, ukažte, co umíte“. Pípípípí, po startu to frčelo hned nahoru. Skoro všichni byli v jednom stoupáku, shora jsem koukala pod sebe, jak se to točí jak v kafemlejnku. S první partičkou jsem se vydala na trasu, stoupáky byly, ale na otočňák se mi moc nechtělo, protože blízko něj seděli dva bubáci, za kterých zase padala voda. A tak jsem se trhla a čekala bokem a říkala si…“až se to vyprší, tak to půjde". Po půl hodině se však jeden bubák vydal přesně na otočňák a začal si vysávat energii pávě z míst, kde jsem byla s dalšími piloty. Level 3(nebezpečná situace), halekám do vysílačky, uši – speed a pryč. Naštěstí jsem byla ještě v místech, kde jsem měla šanci uniknout. Údolím to však pěkně protahovalo a tak jsem přistávala skoro na couvačku. Kolo bylo uznáno a všichni byli v pořádku na zemi.

Celkové výsledky závodu StaníkOpen

Celkové průběžné výsledky ligyOpen

Vítězem závodu se stal Jarda „nebojácný“ Novák. Mně se to tentokrát dobře vyhrávalo ve své kategorii ženy, jakožto jediné účastnici :-), celkově i mezi chlapama na 7 pozici.

Celý týden byl ve znamení trpělivosti čekání na počasí, ale strašně ráda jsem se zase po letech vrátila do míst, kde je nádherné lítání, fajn lidi a krásná příroda.

Mistrovství České Republiky letos bude k mé radosti také na Slovensku, doufám, že bude lepší počasí…