Upravit stránku

Poté, co opadl strach z vlastního rozhodnutí a všichni zúčastnění nasbírali ztracenou odvahu, začalo budování nové dílny.

Shánění pozemku, práce na projektu, jednání s úřady, které vždy ví lépe než vy, kolik potřebujete oken, světla, zásuvek, záchodů a pisoárů pro švadleny (sic!), kolik skříněk, kolik kolíků v zásuvce k šicímu stroji, kolik peněz musíte utratit, aby byla stavba kvalitní, kolik čeho a kolik toho, skončilo v březnu roku 2002 vydáním stavebního povolení. Veškerá jednání byla zahájena v květnu roku 2001.

Náš pozemek určený pro stavbu sloužil odnepaměti Frýdlantu nad Ostravicí jako stanoviště cirkusů, a protože rodina Berouskových se svými lvy, psy, kočkami, klauny a cvičeným kde čím nás přemluvila, abychom jim na 4 představení pronajali pozemek, dohodli jsme se a dne 31. května a 1. června 2002 na našem pozemku hostoval cirkus se čtyřmi vystoupeními.

Poslední maringotky sotva opustily stanoviště a my jsme se již pouštěli do výkopových prací, které začaly 3. června 2002.

První stavbou, které vyrostla pár metrů od budoucí střihárny, byla půvabná dřevěná stavbička s hlubokou základovou jámou, a my jsme všichni doufali, že celá stavba poroste stejně dobře a rychle jako domek, kam i císař chodil sám.

Na konci června toho roku bylo dokončeno zakládání stavby. Před položením základů bylo převezeno 315 kubických metrů ornice, na základy bylo navezeno 29 souprav strusky, celá základová deska včetně betonových základů spolykala celkem 200 kubických metrů betonu. Betonová deska byla vyztužena 4,5 tunami ocelových sítí.

V červenci začaly práce na hrubé stavbě a během června byla postavena ocelová vnitřní konstrukce, vyzděny téměř všechny příčky a započala stavba druhého podlaží. Celkem bylo v této fázi použito asi 3000 tvárnic, dalších 16 tun betonu a 18 tun železné nosné konstrukce pro stavbu patra.

V srpnu bylo dokončeno veškeré zdění a začala montáž střechy. Střecha je postavena ze sbíjených nosníků a montáž střešní konstrukce byla dokončena za 3 pracovní dny.

V srpnu jsme měli jednu chvíli na stavbě dokonce i koupaliště a snažili jsme se vodu z přívalových lijáků vyhánět, jak jen to šlo. Tentokrát jsme měli štěstí a záplavy zůstaly v západní části republiky a nám stavbu jenom lehce znepříjemňovaly …

Poté následovalo osazování oken, montáž střešní krytiny, obklady, dlažby, dokončovací práce ….

Stavbu jsme přebírali 4. prosince 2002. V té době se končily práce na průmyslové podlaze se speciálním antistatickým nátěrem, protože bezpečnost práce nesnesla představu šicí dílny s podlahou dřevěnou. Pomalu se končily i práce na příjezdové komunikaci a parkovišti.

Vlastní stěhování do nových prostor začalo 16. prosince 2002.

Výroba v nových prostorách se rozběhla dne 2. ledna 2003.