Upravit stránku
Magazín Vol Libre Leden 2003
 
Padákové kluzáky pro vaši zábavu – 2003
Musíme si vymezit naši klasifikaci, protože je snadné zmást našimi termíny začátečníky: škola, snadný, středně pokročilý, střední výkonnost, střední akrobat, standardní, DHV X nebo Y apod.
 
Kluzáky pro školy – kategorie 1 magazínu Vol Libre zahrnuje: křídla pro začátečníky a pro letce, kteří létají nepravidelně.  V běžném smyslu, je “školní” křídlo takové, které umožňuje vyučování ve školním prostředí. Proto by nemělo být moc odlišné od tzv. “normálního” křídla, ve většině jeho vlastností a chyb. Právě tak jako nenajdete v autoškole Porsche, všechna ostatní auta stále mají čtyři kola a volant, tak ani tato křídla nejsou žádnými starými “vraky”, ale spíše se podobají např. “energickému” Cliu.
 
Kategorie 1 magazínu Vol Libre
 
Favorit magazínu Vol Libre: Fi­des od Sky Paragliders
 
Líbilo se nám Ohromující úroveň výkonnosti ve své kategorii Výborná stabilita při turbulencích Vzrůstající brzdící tlaky
 
Nelíbilo se nám Řízení je lepší v náklonu
 
Všeobecné  Výkonnost kluzáku byla příjemným překvapením ve své kategorii, díky poměru štíhlosti menšímu než 5. Kluzák Fi­des je opravdovým překvapením! Je to křídlo, které je ohleduplné k pilotovi a přesto je zábavné na něm létat. Je značně vzdálený těm starobylým “autobusům”, se kterými jsme se obyčejně setkávali ve školním prostředí. Jeho cena by mu měla poskytovat výhodné postavení ve školách. Tento kluzák vyhovuje všem pilotům, kteří létají nepravidelně, nebo pilotům, kteří hledají křídlo, na kterém se snadno létá, poskytuje mnoho zábavy a je stabilní a bezpečné.
 
Další testované kluzáky Independence – Avalon Nova – Pheron
 
VL 3 – tato křídla jsou pro zkušené piloty, kteří létají pravidelně a hledají výkonnostní kluzáky
 
Tato křídla jsou pro zkušené piloty, kteří nalétají více než 50 hodin ročně a kteří zvládli všechny stránky létání. Jsou zpravidla rychlejší, silnější, vysoce výkonné a někdy více setrvačné. Jejich reakce nejsou ničím neočekávaným pro pilota této kategorie, a proto jsou tyto kluzáky zcela ovladatelné pilotem, který ví, co dělá a dokáže předvídat. Všichni piloti by se měli snažit v konečném stadiu létat na jednom z těchto “vděčných” křídel.
 
Opět lze provést přirovnání ke sportovnímu automobilu – vše je adekvátně navrženo -stabilita za jízdy na silnici, brzdění, výkon, obutí atd., aniž by byla obětována bezpečnost. Výkonnostní padákové kluzáky spadají do kategorií Afnor, DHV 2 a DHV 2–3.
 
Kategorie 3 magazínu Vol Libre
 
Favorit magazínu Vol Libre: Bron­tes
 
Líbilo se nám Štíhlý profil Kvalita zpracování Vynikající ovladatelnost a řiditelnost při všech rychlostech Stálost a snadnost při zatáčení Klouzavost Vhodné reakce při turbulencích
 
Nelíbilo se nám Webové stránky Sky Paragliders (nyní jsou aktualizovány) Jedná se spíše o certifikaci Afnor než o certifikaci DHV (To již neplatí. Nyní má Brontes certifikaci DHV 2.) Je tak dobrý, až to jde na nervy
 
Všeobecné komentáře: Brontes je skvostem střední kategorie, je snadno ovladatelný i pro málo zkušené piloty, kteří se ho velmi rychle naučí zvládat. Podle Sky Paragliders Bron­tes splňuje limity standartní kategorie Afnor. Dále Sky tvrdí: “ Vytvořili jsme křídlo kategorie DHV 2, jehož pasivní bezpečnost je obdobná jako u kategorie DHV 1–2, jak si sami všimli i zkušební piloti. Křídlo pilotům občas umožňuje létat lépe, než by jim dovolily jejich opravdové zkušenosti.”
 
Podle magazínu Vol Libre je Bron­tes nepochybně dobrou volbou, v porovnání s Astralem 3, Hornetem, Sigmou 5 apod., pro piloty, kteří hledají křídlo pro bezstarostné létání a s neuvěřitelnou výkonností. Toto je tou vzrušující stránkou střední kategorie bez jejích stinných stránek. Schopnosti kluzáku při zatáčení činí z tohoto “osudového křídla” nejlepší křídlo této skupiny.
 
Další testované  kluzáky Advance – Sigma 5 Firebird – Hornet ITV – Diamant OL – Korsair Pro Design – Titan Ozone – Proton GT Swing – Astral 3 XIX – Form 2