Upravit stránku

Jindy neprůchodné uličky zely prázdnotou a na stáncích se odehrávala většinou naplánovaná jednání nebo se půjčovaly padáky potenciálním zákazníkům, z nichž někteří se nebyli sto nabažit krásného počasí.

Bylo tedy mnohem více času a klidu se pořádně porozhlédnout, co že je nového u ostatních firem, kudy se snad bude ubírat směr vývoje v oblasti padákových kluzáků a sedaček, případně dalšího příslušenství.

V sedačkách nás žádné velké překvapení nečekalo, jenom se potvrdilo, že německý trh má stále v oblibě precizně zpracované a znatelně těžší sedačky vybavené všemi možnými typy chráničů. A tak zatímco jedna část výrobců se ubírá ke stále lehčím produktům, aby se pokusila zastavit váhové sbližování „padáčkářů“ a „rogalistů“, němečtí zákazníci mají raději „festovní“ sedačky o váze 7–8 kilogramů.

Překvapeni jsme ale byli novým postupem při řešení brzd a odtokové hrany u čerstvě vylíhlé německé firmy SKYWALK, kterou nedávno založili zbytky bývalého obchodního a konstrukčního týmu SWINGu. Tato společnost představila systém podobný brzdným klapkám, které známe ze sportovních letadel. Jistě jenom čas ukáže, zda je toto cesta ke zvýšení výkonu, bezpečnosti a kvality řízení, ale kdyby náhodou … Vězte, že tento postup je již patentován a že se firma tak elegantně pojistila proti pro případný úspěch.

Pro všechny konstruktéry: Patent je zatím platný jenom pro Německo a Rakousko …. :o))

Všechny tři dny se dalo krásně létat a na startu WANK bez přestání startovaly stovky paraglidistů. Proslýchalo se, že nebyla chvíle, kdy bych jich ve vzduchu nebylo minimálně 100 najednou. Kromě tradičních vystoupení Mika Kunga, vystoupila i akrobatická skupina RENEGATES.

A tak v neděli večer – poté, co jsme byli organizátory spolu s brazilskou firmou SOL donuceni roztřídit hromadu odpadků na sklo, papír, plasty a ostatní – jsme vyrazili domů s tím, že se za rok zase sejdeme na olympijském stadionu a snad bude zase tak pěkně, jak letos…