Upravit stránku

Klub paraglidingu při VŠB-TU Ostrava odstartoval v sobotu 3.4.2010 1. závod České ligy v cross country – Beskydy Open 2010 a Akademické mistrovství ČR.

Na sobotní registraci se sjelo 27 pilotů z české republiky a a 7 soutěžících z Litevy. Hned po registraci se všichni vydali na Ondřejník vstříc 1. kolu. Již při vývozu padáku na kopec nás před vrcholem přivítala sněhová pokrývka, která výjezd lehce zkomplikovala. Startovačka byla z rána pokrytá sněhem, po chvíli rozbředlým sněhem a později již krásně kluzkým bahýnkem. Nic z toho ale neodradilo po zimě nevylítané soutěžící k vybalování svých křídel a sedaček, a něco po 12 hodině se již ochotně startovali do vzduchu. Trať byla vypsána ze startovním bodem na Skalce, přes Javorový a Prašivou do slovenské Čadce. Cíl se ovšem ukázal být příliš vzdálený. Část soutěžících skončila mezi 1. otočným bodem – Javorovým a 2. – Prašivou. Ti bojovnější se za 2. otočný bod dostali a vítěz kola, Max Krchňák, dolétl až ke Slovenským hranicím do Mostů u Jablunkova, ulétl tedy 54 km.

Následující dny bylo už z předpovědi jasné, že se žádné kolo neuletí. Závodníci si krátili dlouhou chvíli v Tarzánii, na Velikonoční pouti na Radhošti, na Štramberku a podobně.

Dalším dnem, kdy byli závodníci vyhnáni na kopec a následně i do vzduchu, byla středa. Tentokráte se startovalo z Javorníku. Po výjezdu na kopec nás vítala nízká oblačnost, zatažená obloha a silnější vítr. Po vyčkávání v chatě byla nakonec vypsána trať do Slavičína. Kromě Olého (stromy pod startem si vyžádaly jedno zavětvení) se všichni piloti vydali na trať. Silný vítr, zatažená obloha a základny poměrně nízko, nejenže neumožnily disciplínu uletět a protože nebyly splněny podmínky pro uznání kola, nemohlo být uznáno jako platné.

Další den, čtvrtek, ovšem přinesl krásné letové počasí. Z rána jsme sice vstávali do velmi husté mlhy, které se ale začala rychle rozpouštět. Tentokráte se startovalo opět ze Skalky. Na startu se chvíli vyčkávalo, protože vítr foukal velice slabý a mírně z boku a po několikadenním dešti a zatažené obloze byl vzduch poněkud vlhký. Obloha se chvílemi zatahovala oblaky, které přicházely od Radhoště. Kolem jedné hodiny závodníci začali postupně startovat. Starty nebyly zrovna snadné, ale odstartovat se povedlo všem. Trať byla vypsána ze Skalky do Janovic, poté na Lysou horu, Radhošť a do cíle na přistávačku pod Skalkou. Tento Beskydský obdélník se nakonec podařilo uletět 4 pilotům. Nejrychlejším pilotem byl Standa Klikar, který trať dlouhou 42 km uletěl za 2 hodiny.

Předpověď na pátek nevypadala příliš nadějně. Měl foukat silnější vítr ze směrů ne zrovna vhodných pro beskydské létání a blížila se rozpadající se fronta. Po těžkém vyhodnocování situace se rozhodlo, že se pojede na Javorový. Po ještě těžším rozhodování se vypsala trať opět na Slovensko. Vzheldem k blížícím se přeháňkám se velice spěchalo. Bleskově se vypsala trať, proběhl bleskový briefing a vsichni se bleskově připravili na let. První odstartoval Michal Krysta (jako téměř pokaždé). Foukal silnější severo západ a všichni na vlastní oči viděli proč se na tento směr ze sjezdovky na Javorovém nelétá. Michalův Venus nám těsně po startu předvedl sérii pěkných klapanců a jen díky zkušenosti pilota se padák po odletu z rotoru dostal do normálního režimu letu. Do vzduchu se ještě dostali další dva piloti, kteří si také oprášili řešení asymetrického zaklopení. Po těchto startech se najedou z bleskových příprav ostatních pilotů stal spíše bleskový přesun na rampu, ze které se startuje na západní stranu kopce, nebo balení padáků. Z rampy se ještě podařilo odletět jednomu litevskému pilotu, ovšem také s problémy. O chvíli později vyskočily na radaru rostoucí mraky s přeháňkami a tak ředitel závodu kolo okamžitě zrušil. Všichni si oddychli sbalili padáky a vydali se zpět do Frenštátu pod Radhoštěm na vyhlášení vítězů.

Celkovým vítězem se stal Stanislav Klikar, 2. místo obsadil Vít Javůrek, který se zároveň stal akademickým mistrem republiky a získal 1. místo v kategirii performance. Celkové 3. místo obsadil Miroslav Krchňák. Z žen se nejlépe umístila Hanka Matyásková. Kategorii Standard vyhrál Roman Grulich, který se s „Áčkem“ celkově umístil na skvělém 11 místě.

Po vyhlášení se soutěžící rozjeli k domovům. Většině z nich se i přes nepřízeň počasí jarní (otevřené) Beskydy zalíbily a doufám, že v příštím roce přijede soutěžících ještě více. Zároveň bych chtěl poděkoval Sky Paragliders bez jejich podpory by soutěž neproběhla a pak Sfinze (Markétě), která kromě krásných cen odvedla mnoho černé práce při organizaci na úkor vlastního létání.

Takže příští rok na jaře zase v Beskydech…