Upravit stránku

Neděle 14.4. – 1.Task

Jak už to bývá, ten tréninkový den bývá většinou ten nejlepší. Ještě že jsme si tak krásně zalítali a prohlídli okolí. Oproti tomu na neděli hlásí silnější JZ vítr, což není pro toto startoviště ideální. Vítr se mění a my vyčkáváme do 14 hodin na otevření okna. Přesto je vypsáno 59 km kolo po jedné straně údolí s několika přeskoky a návratem. Modré nebe pokrývají ciry, ale termika funguje okolo žeber a skal perfektně. Ovšem blížící se hradba mračen napovídá, že si máme pospíšit. S první přeháňkou a díky individuálním času startu je task zrušen. Přesto je spousta pilotů v cíli včetně kompletního Českého teamu. S kapkami deště balíme a jdeme si něco dobrého uvařit v našem kempu. Pro následující dva dny vypadá předpověď pesimisticky, takže ve středu očekáváme další letovo.

Pondělí 15.6. – Task zrušen

Podle všech předpovědí i přicházejícího deště je o pondělku rozhodnuto. Na kopec se nepojede, na místo toho nám připravili malé barbecue v parku u jezera. Odpoledne využíváme pozvánku do lanového centra přímo u startovačky. Zatímco rejdíme v parku, obloha se roztahuje, je modro, slunce praží a vítr utichá. Na lokální letíky to dnes bylo, avšak kolem šesté už zase přichází oblačnost a v noci hlásí déšť. Zítřejší den vypadá podobně, ale je šance, že se odpoledne poletí.

Úterý 16.6. – 2.Task 55,5 km

Úterek byl velice zajímavý tím, že i přes špatné počasí se podařilo odletět platný 1000 bodový task. Jakto? To si teď přečtěte. Po nočním dešti se válejí mraky až na zem, přesto před 12 hodinou vyrážíme nahoru, kde je základna v úrovni startovačky. A tak vyčkáváme do 15 h, kdy je vypsána trasa 55,5 km v okolí jezera. Mezitím se vyčasilo, zvedly základny a my mohli startovat. Startoviště je však omezené a musíme čekat na své pořadí v rankingu. Přesto jsou všichni lidi během 40 minut ve vzduchu. Ke startovní kružnici to bylo na konec jezera 14 km. Mezitím se obloha opět zacirovává, kumuly ztrácí a většinu trasy svahujeme, vždy před přeskokem se snažíme nabrat trochu výšky a poté pokračujeme dvakrát na přeskok jezera. I přes slabé podmínky se podařilo dvěma pilotům dolétnout do cíle, většina však skončila v blízkosti 35 km s přistáním okolo 7 h za totálně zatažené oblohy. Na další dny hlásí zlepšení počasí, tak se máme na co těšit.

Středa 17.6. – 3.Task 47,2 km

Počasí dnes mělo podobný vývoj jako předešlý den, akorát bylo více sluníčka a více stabilno. Kumulky dnes nebyly žádné, ba ani v horách ani v okolí Mt. Blancu. Prostě azuro a pořádně teplo. Vyčkáváme až do 15 hodiny o rozhodnutí task komise o volbě trasy, která se třikrát změnila z puvodních 80 na necelých 50 s individuálním časem odletu. Diky slabým podmínkám byla trať naplánována pouze po jedné straně jezera několikrát sem a tam. Po startu jsme měli velké problémy se zvednout, ale když už jsme konečně prorazili inverzi, bylo to docela výživné a my měli co dělat s rohlíkujícím se vrchlíkem. Pak to šlo jako po másle. Prostě svahovačka podél kopců a skal. Ke konci dne tlumí termiku natažené cirry, a tak poslední 12 km dokluz do pásky letíme s větrem. Přilepeni na svah, ve výšce jen pár set metrů nad jezerem a ani nedýcháme. Pásku protínám 10 m nad zemí a raduji se spolu s ostatními 90 piloty v cíli. Kdo víc točil, ten přiletěl později. Vítězem dne byl s časem 1:12 h Alias Valič a z žen domácí a znalá Eliza Houdry 1:23 h.

Čtvrtek 18.6. – 4.Task 54,2 km

Čtvrteční den vypadal podle všech předpovědí, jako ten nejlepší z celého týdne. Bohužel letošní počasí v Annecy moc nevychází a tento týden to jen potvrzuje. Pro dnešní den byla vypsaná trasa 54,7 km s několika přeskoky přes jezero a závěrečným letem do dalšího údolí. Nad startem se udělal krásný kumul a my vyčkáváme ve 2300 m na start. První rameno vedlo k letnímu sídlu Brigitte Bardot, poté ke skalnatým zubům, dalšímu přeskoku jezera ke kostelíčku, kde se závodní pole rozdělilo. Většina letí na žebro, které se postupně zastiňuje a trápí se tam půl hodiny. Jen asi 20 ti členná skupinka to otáčíme rovnou zpátky přes vodu k nižšímu startu. Byla to dobrá volba, daleko rychlejší, jen nám některým chybělo pár metrů se zvednout. Šest nás končí na přistávačce a zbytek bojuje na svahu. Když to tu člověk moc nezná, jak tady chodí údolní proudění a kam se správně přilepit na svah, tak to nemá jednoduché. Skupince se nakonec podařilo zvednout a nyní na čele pokračují po trase, která už byla jednoduchá. Po 15 min. přilétají teprve další piloti z 80 pilotů. Škoda, byl to risk, který nevyšel, ale lepší než viset na stromech, jako dnes tři piloti. Vítězí Stefan Wyss a z žen Japonka Seiko. Dnešním výsledkem si pohorším v ženách na 6.místo. Létání v Annecy je sice nádherné, ale abyste byli dostatečně rychlí, potřebujete dobře znát toto místo. Což nám místňáci předvedli, jak se tady létá a my mohli jen koukat ?

Pro následující dny to vypadá neletově, v pátek déšť a v sobotu silný vítr. Tak to vypadá jako na konečné výsledky. Také že ano, vyčkávali jsme až do sobotního dne, vyjeli na start ale pro silný nárazový západní vítr byl task zručen. Celkovým vítězem se stal Stafan Wyss a z žen Eliza Houdry. Podívejte se na výsledky www.pwca.org