Upravit stránku

Přišel čas na jednu z největších událostí v paraglidingu- Mistrovství Republiky. Místem konání byly zvoleny startovní terény v oblasti Nízkých Tater se základnou nedaleko Ružomberka.

V noci z pátku na sobotu se sjížděli piloti z různých koutů Republiky. K ránu z nebe padalo dost vody a tak jsme doufali, že první den v klidu dospíme a pak do toho vlítnem pěkně odpočatí. V 8 ráno budíček a registrace. Na prvním briefingu nám oznámili, že dnešní den bude na 110% neletový s odsunutím dalšího briefu v 11. Dali jsme si tedy odpočinkového šlofíka avšak vzbudil nás šrumec –„ jede se na kopec“. Pobalit, odjezd na Donovaly a vypsaní tasku proběhlo snad během 1 hod. Bylo vypsáno kolo 52km dlouhé, nejprve po údolí s pokračováním po větru směrem na Ružomberok a cíl u kempu. Mraky rychle rostly do velkých výšek, černaly a zase se rozpadaly, což nenechávalo snad nikoho klidného. Většina pilotů skončila po trati s největší vzdáleností okolo 30km, do cíle nedoletěl nikdo. Já to natahovala, co to šlo. Nad Ružomberkem jsme ještě lovili nějaké bublinky, ale ne do výšek, které by nám dovolili přeskočit celé město a tak jsme téměř všichni přistáli v místním kukuřičném poli, bo jinde to fakt nešlo.

Výsledky 1 tasku: http://www.adventures.sk/…fficial.html

Nedělní ráno se válela nízká oblačnost úplně u země, ale bylo jasné, že se rozpustí a bude další letový den. Organizátor nás poslal na Chopok, ale cestou došlo ke změně plánu, protože už z dálky bylo vidět, že se přímo nad startem formují congesťáky a nakonec jsme skončili opět na Donovalech, kde bylo vypsáno kolo 67km dlouhé. Po startu nebylo lehké se vyškrabat, údolí bylo zastíněné mraky a termika jen sporadicky probublávala. Pak se udělal stoupák přímo před startem a skoro všichni do něho odstartovali. Během pendlu po údolí se termika rozchodila a tak jsme letěli přes kopec na další otočňák, kde přistála většina pilotů včetně mě, kvůli naprosto zastíněné oblasti. Málem jsme se nevešli ani do svozového autobusu. .. Pouze 12ti pilotům se podařilo dostat se po trati přes 30km.

Výsledky 2 tasku: http://www.adventures.sk/…fficial.html

Pondělí mělo být nejhezčím dnem celého týdne, avšak po probuzení jsme opět civěli do mlíka, které sahalo až na zem. Jakmile jsme se busem přiblížili k Donovalům, obloha se roztrhala a nebe bylo bez mráčku.Foukal sice silnější vítr a vypadalo to, že část tratě pouze odsvahujeme, ale termika přeci jen začala fungovat a my se vydali na 91km dlouhou trať. Málokdo by věřil, že se to dá uletět. Krize nastala už asi na 20km, kde sedla spousta lidí a já tam měla také na mále. Vyškrabala jsem se a po přeskočení Ružomberku směrem na západní Tatry už to bylo ze základny pod základnu. Naskýtaly se nám nádherné výhledy na Liptovskou Maru a Vysoké Tatry- nádhera. Vůbec nešlo o rychlost, ale dotáčet, volit správnou stopu a trpělivost. Nakonec mi to do cíle nedalo, přistála jsem na 71km. Do cíle doletělo pouze 7 pilotů.

Výsledky 3 tasku: http://www.adventures.sk/…fficial.html

… ááá další den opět Donovaly. Bylo před frontou, zrána polojasno, foukal silnější vítr, ale pokus jsme museli dát. Už dole na přistání bylo jasné, že fouká víc než je zdrávo. Měli jsme náhradní čekací program- kdo vyleze nejdříve horolezeckou stěnu… vyhráli naši ?. Pak se kolo odpískalo pro stále silný vítr a přicházející bouřky a byl zvolen další náhradní program. Jeli jsme na rafty, no sranda. S Kačkou jsme seděli jako nejlehčí úplně na zádi a na jednom splavu jsme nechtěně loď opustili doslova skokem přes palubu. Večer je pro nás připraveno celé pečené prasátko a beránek. Předpokládám, že tolik masa nám poleze i ušima a zítra nebude na jídlo ani pomyšlení. Na další den hlásí ještě přechod fronty, doufáme, že čtvrtek bude opět letový.

Čtvrteční létání se odehrávalo zase na Donovalech. Základny byly ani ne ve 200m startem a foukal celkem svižný vítr. Do mraků nás to nasosávalo úplně všechny. Pak jsme se vydali na trať dlouhou téměř 80km. První krizi jsme měli hned po prvním přeskoku, pracovní výšky moc nebylo a jak byly silné stoupáky, tak silné byly i klesáky. Chvíli po otevření startovní kružnice jsem se tedy hrabala skoro ze země, ale podařilo se mi vyškrabat. Po otočení hrádku za Ružomberkem jsme letěli po Chočských vrších a pak na otočňák na Roháče. Téměř 20 km jsme se prokousávali proti větru. Už jsem toho měla fakt plné kecky, na 4× jsem skákala jedno sedlo. Jen dva piloti tento bod dosáhli a měli namířeno do cíle ke kempu, ale stejně nedoletěli. Dnes se házely 2 záložky (oba jsou v pořádku, i když jeden se ještě houpe někde na smrku), termika byla hodně rozbitá. Zítra máme poslední závodní den, proroci tvrdí, že se nepoletí pro bouřky, ale uvidíme.

Výsledky 4. kola: http://www.adventures.sk/…fficial.html

V pátek se fronta blížila skutečně velkou rychlostí a tak na kopec nemělo smysl jezdit. Takže pobalit, vyhlášení a domů.

Mistrem České republiky se pro letošek stal David Ohlídal. Mistryně bohužel nemohla být vyhlášena, protože v kategorii musí být alespoň 5 účastnic. Každopádně vítězkou závodu se stala zaslouženě Renča, já na druhé pozici.

Výsledky celkové: http://www.adventures.sk/…fficial.html

Jednotlivé kategorie: http://www.adventures.sk/Vysledky/

Škoda, že se závodu nezúčastnilo více lidí, počasí nám vcelku přálo a lítání na Slovensku je také nádherná záležitost. Po dlouhé době to nebyly závody založené na rychlosti. Piloti museli hodně takticky přemýšlet jakou stopou trať letět, museli se často škrabat ze země, vnímat spoustu projevů termické aktivity a špetka štěstí sehrála taky svou roli. Já si to náramně užila, takové lítání mám ráda.