Upravit stránku

Během prodlouženého víkendu se konal 36.ročník leteckého festivalu COUPE ICARE ve Francouzském městečku St.Hilaire. Tohoto festivalu se účastnilo především představování všech světových paraglidingových firem se svými novinkami a výrobky. Na stánku Sky Paragliders jsme měli co předhodit hladovým žurnalistům leteckých časopisů. Asi největším soustem byla novinka Atis 3 otestovaný v EN B, dále pak lehkou tandemovou sedačku Twin s volnýma nohama. Asi největší odměnou pro nás na stánku byly rozzářené oči „mláďat“ pilotů a jejich manželek při pohledu na novou dětskou kolekci Sky oblečení a doplňků. Za Sky Team zde zastupovali na prodejním stánku Zuzka s Kristýn a Vítkem Javůrkem, letci Tomáš a Renča, za Sky firmu konstruktér Alexandre Paux s Martinem Němcem a test pilotem Claudem a francouzským dealerem Marcem.

Při prezentačním „Demo letu Sky Paragliders“ nám počasí umožnilo vyzkoušet a zároveň i předvést všem Atise3 v extra silné a turbulentní termice. Jaké jsou tedy první dojmy z nového křídla? V porovnání s Atisem2 je určitě rychlejší a obratnější, ale zde se naskýtá otázka zda by se vůbec měly tyto dvě křídla srovnávat. Při konstruování trojky šlo nejen o omlazení stávajícího parku, ale o posunutí Atise do většího výkonu v stejné třídě a tím vykrytí pomyslné díry mezi Anakisem a Anteou (po Brontesově důstojném odchodu z paraglidingové scény). Ještě jedna vlastnost nás u trojky příjemně překvapila: a to její velký rozsah rychlostí a progresivní stoupavost.

A jak to probíhalo? Představte si to asi takto: Přijedete do prostředí Savojských Alp, do místa, které se zvedá jako schod s 700 m převýšením do náhorního plata, pokračující obrovskou skalní stěnou až na samý vrchol. Tyto dva schody jsou takřka ideálním místem a létacím rájem pro všechny vzdušné sporty. Místo je nejen obchodním setkáním firem, ale také čas sloužící k poznání novinek a k zábavě. Krom paraglidingových firem zde byli také různí výrobci technických materiálů, časopis Cross Country se svými publikacemi, sportovní doplňky, od helem, komunikačních prostředků, různou techniku, motorový paragliding a další. Setkání všech výrobců na stáncích bylo úspěšné. Návštěvnost a popularita tohoto festivalu je rok od roku větší, je to prostě místo s příjemnými lidmi. Program byl samozřejmě doplněn o atraktivní leteckou část demo letů, nejlepší akrobaté předvedli své show, rogala a také speedgliderů. Nebylo zapomenuto na program pro děti.

Ten letošní již 36-ty ročník byl ve znamení pestrého počasí. Tím bychom rádi řekli to, že jsme si nejen perfektně zalétali v termice a užili sluníčka, ale také vychutnali výšlap a slet s převýšením 1800m. Závěrečnou neděli naopak poseděli v mlze na zemi. Jediní „padáčkáři“ poháněni vrtulí si z ranní nedělní mlhy nedělali těžkou hlavu a hlasitě provokovali ostatní letu chtivé… Každým rokem na veletrhu přibývá elektro-pohonných jednotek v paraglidingu. Také náš partner Aleš Hubáček firma Skyjam představil plně funkční otestovanou elektro-krosnu. Tomík mu udělal předváděcího pilota a v soutěži v délce letu mezi elektrikama se rozhodně nenechal zahanbit. I největší konkurent z Číny musel sklopit uši…

Ta nejpopulárnější část přichází během víkendu. Počasí přálo a tak jsme si mohli prohlédnout karneval masek na padáků s přesností přistání. Večery byly zakončeny vždy populární skupinou, koncertem bubínků a techno párty. Prostě výstava jak má být … a tohle všechno je Coupe Icare – letecky karneval, výstava a letecký víkend v jednom. Určitě jde o největší akci svého druhu na světě.